Palmdale High School

Alumni » Hall of Fame

Hall of Fame

To Download 2016-17 Hall of Fame Recommendation Form go to bottom of page.
 
 
PHS HALL OF FAME INDUCTEES

2002
Raymond Monti Education Class of 1961
Wayne Boudreau Community Service/Education Class of 1964
Michael Hingson Community Service Class of 1968
Kathy (Mullholland) Kirk Visual & Performing Arts Class of 1969
James C. Ledford, Jr. Government Service Class of 1971
Patrick Morris Science Class of 1972
Robert A. Parris Community Service Class of 1972
Randy Kutcher Sports Class of 1979

2003
Fred Strasburg Education Class of 1961
Fred Thompson Community Service Class of 1963
Sherry (Pennington) Lasagna Government Service Class of 1965
Linda (Staley) Ackerman Sports Class of 1986

2004
Susan (Kesselring) Cogan Education Class of 1963
Bill Appleton Education Class of 1965
Lynn (Tyhanic) Harrison Government Service Class of 1967
John Ellis Community Service Class of 1971
William H. “Will” Fleet Journalism Class of 1976
Gary Dickerson Sports Class of 1986

2005
Paul Fogle, Ph.D. Science Class of 1963
John Johnston Community Service Class of 1977
Jeff Williams Sports Class of 1977
Scott Waugh Visual & Performing Arts Class of 1988
Ric Roman Waugh Visual & Performing Arts Class of 1986
Major Richard Nesmith Government Service Class of 1986

2006
Michael Abbate Science Class of 1975
Nancy Marie Baal Divine Education Class of 1964
Larry E. Jernigan Community Service Class of 1965
Mike Peck Journalism Class of 1961
Ron Smith Science Class of 1960

2007
David Aaker Community Service Class of 1966
Michael W. Wilson Visual & Performing Arts Class of 1970
Mark Ellis Government Service Class of 1970
Marilyn (Jones) Hartley Government Service Class of 1962
Debra DiMeglio Sports Class of 1990
Dr. Art Evans Science Class of 1975
Michael McCullough Education Class of 1975

2008
John E. Allen Government Service Class of 1999
Nicholas Bottka Science Class of 1959
Dr. Stacy Love Bryant Education Class of 1977
Diane Carmichael Chronister Education Class of 1968
Daniel B. Coon Visual & Performing Arts Class of 1972
Peter J. Galier Community Service Class of 1967
Dr. Kenneth W. Striplin, Jr. Government Service Class of 1991

2009
Walter Beddeo, Jr. Sports Class of 1980
Dr. Richard Frederick, D.D.S. Science Class of 1976
Linda Turner Hoover Education Class of 1979
Jeffrey Sadler Community Service Class of 1978
Dale R. Schneider Government Service Class of 1959
Larenz Tate Visual & Performing Arts Class of 1993
Dr. Sinead Younge Education & Science Class of 1995

2010
Dean L. Abernathy, PhD Science & Education Class of 1980
Dr. David Eugene Baker Education Class of 1965
Wayne Foss Community Service Class of 1974
Bill MacKenzie Visual & Performing Arts Class of 1959
Tammie Furman Nickols Sports Class of 1989
Henry L. Ross, Jr. Government Service Class of 1977
Debra G. White Community Service Class of 1970

2011
Andrew Aquila, PhD Science Class of 2000
Larimore Cummins, M.D. Science Class of 1962
Ron Eastman Sports Class of 1978
John Lane Government Service Class of 1979
Randal Myers Visual & Performing Arts Class of 1985
Dennis Persons Community Service Class of 1969
Patricia Rardon Community Service Class of 1972

2012
Terry Clark Government Service Class of 1962
Clifford W. Hague Science Class of 1973
David Kerr Business Class of 1982
Stephen Knight Government Service Class of 1985
Dr. John C. Porter Education Class of 1970
Gary Rardon Community Service Class of 1973
Rob Roehm Journalism Class of 1985
Ron Siddle Journalism Class of 1976

2013
John Paul Blalock Business Class of 1972
Aaron Halcomb Government Service Class of 1997
Malosi Leonard Visual & Performing Arts Class of 1997
Matt Leonard Sports Class of 1998
Wayne Munney, Jr. Community Service Class of 1980
Dr. David L. Ralph Education Class of 1964
Maxine Tartt Science Class of 1961

2014
Alan Hefter Community Service Class of 1979
Angela (Farrell) Hefter Community Service Class of 1980
Valerie Tabor Smith Visual & Performing Arts Class of 1971
Paul Sheffield Government Service Class of 1986
Edwina (Lee) Freeman Education Class of 1967
Keith Russell Wood Business Class of 1981

2015
Linda (Ellis) Cushanick Government Service Class of 1977
Mike Dibbini Sports Class of 1994
Dana Eveland Sports Class of 2001
Yvonne Heitz Education Class of 1973
Debra Louise Moe Dickinson Science Class of 1975
Kevin C. Kahl Business Class of 1972